Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» 51
22/10/2017, 12:25 am Scris de Daizuke

» Vânătorul
21/10/2017, 10:00 pm Scris de Daizuke

» Amnezia
9/10/2017, 3:33 pm Scris de Ave Andreea

» Ecoul oaselor
18/9/2017, 8:30 pm Scris de WhiteBones

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

» Fluieratu
27/7/2017, 9:38 pm Scris de Mioaaa

» Crima din subconstient – partea I
22/7/2017, 2:11 pm Scris de Un Dihor

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Crucea Neagra
Tomino's Hell
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Razbunarea
Portofoliu Lucifer
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Camera de la etaj

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AleX.
Membru
Membru

Reputatie : 4
Data de inscriere : 27/06/2016

MesajSubiect: Camera de la etaj   10/8/2016, 12:14 am

3 iunie, ziua în care am devenit major. De asemenea e și ziua in care cele mai mari temeri ale mele s-au adeverit. Pentru a înțelege cât mai bine aceste temeri, o să o luăm cu începutul.

2003. Aveam 7 ani, eram un puști plin de viață, bine crescut și foarte creativ. De exemplu, dacă-mi aduceai de ziua mea un cadou care nu-mi plăcea, te invitam cât mai frumos posibil să ti-l bagi într-un loc întunecos și puțin cam mirositor. Casa noastră are două etaje, nu e cine știe ce vilă, dar e printre cele mai mari din zonă. Și ca o ironie a sorții, camera mea era fix la etajul doi. Mereu am urât casa noaptea. Sunete ciudate care te trimiteau cu gândul la monștrii de sub pat și baba cloanța.
Hai, gata cu prostiile. Să intrăm în poveste, de acord?
Chestia ciudată e că și după 11 ani, încă mă trec fiori când scriu următoarea poveste.
Totul incepe așa:
Eram în baie, mort de oboseală, si-mi făceam nevoile. Am terminat și am tras scăunelul mic de plastic pe care l-a pus mama acolo să pot ajunge la chiuvetă. Eram al dracului de scund. Scund și drăguț, dacă era să credem fetele mai mari. Da' eu nu le credeam. Puii mei, mi se părea că sunt drăguțe cu mine doar să afle unde-mi țineam dulciurile și să le fure. Și acum cred chestia asta.
Cum stăteam eu și mă spălam pe mâini, gandindu-mă la termenul "prezervative" pe care l-am descoperit când eram pe afară, aud un sunet din hol. Ei bine, nu a fost cine știe ce, doar sunetul becului de pe hol (singurul bec de la etajul 1 care funcționa, asta înseamnă că trebuia să urc scările în întuneric, eventual făcând pe mine) care s-a ars.
-Bag un picior de cal, am spus eu folosind singura înjurătură pe care o știam. (Azi pot să scriu un roman întreg folosind înjurături diferite fără să mă repet)
Când am oprit apa, am auzit al doilea sunet suspect care m-a făcut să tremur puțin. Era vorba de sunetul de înfiletare. Știți și voi, sunetul ăla pe care îl auzi când pui dopul la o sticlă. Doar că acesta era metalic.
Mă gândeam că
(Cineva în casă cineva în casă cineva în casă CINEVAÎNCASĂ)
o fi fost un sunet scos de țevile de apă.
Mă prefaceam că nu mi-era frică, dar tot amânam deschiderea ușii.
Explozia becului de deasupra capului meu mi-a grăbit hotărârea.
Am deschis ușa și am rămas mască.
Becul de pe hol lipsea. Pur și simplu lipsea. Ei, vă întrebați cum am aflat asta din moment ce era întuneric și nu era nici un bec aprins?
Ei bine, nu era întuneric, și era și un bec aprins.
Becul de la etajul doi se afla în fața scarilor, pe micul hol care lega cele două camere și debaraua de acolo.
Becul ăla n-a funcționat până atunci. Cei de la centrala electrică s-au prea grăbit și au uitat să conecteze dulia becului la electricitate. Cu inima bătându-mi nebunește, m-am apropriat de scări și am început să le urc.
La etaj, nimic ciudat, înafară de becul care lumina fără o sursă de electricitate.

2005
Împlinisem 9 ani și becul încă funcționa. Într-un fel, asta mi-a convenit, chiar dacă mereu mă uitam în spate când urcam scările.
Mă așteptam să văd
( un bărbat îmbrăcat în negru cu carnea în putefracțe carnecarnecarne)
Scările surpându-se.
Noaptea era îngrozitoare. Mereu mă temeam să dorm cu fața la perete, să nu reușesc să țin camera sub observație.
Dar în același timp mă temeam să dorm cu fața înspre cameră. Mă temeam de confruntarea cu
(cadavrucadavrucadavrucadavrucadavru)
orice ar fi acolo.
Și ușa! Ahh, cât de mult urăsc ușa aceea. Într-un colț al camerei se află o ușă care dă intr-o micuță debara unde îmi pun jucăriile. Drept măsură de precauție, ușa nu avea broască. Ei bine, asta nu-mi era de nici un ajutor. Mereu prin găurile alea mi se părea că văd un ochi care mă privește. Oricât am încercat, niciodată nu am reușit să o conving pe mama să punem o broască. O puteți condamna? La 5 ani m-am încuiat acolo și am pierdut cheia printre zecile de mașini.
A doua chestie ciudata s-a întâmplat în camera mea. Stăteam cu fața la perete, când am auzit ușa deschizându-se. Pielea mi s-a făcut de găină la auzul scârțâitului tipic al ușii de lemn. Inima îmi bătea într-un galop nebunesc. Am închis ochii și am strâns plapuma mai tare în brațe.
Am început să tip doar după ce am auzit sunetul de pași pe covor. Continuam să țip și pașii continuau să se apropie.
Am început să plâng când am auzit pașii oprindu-se lângă patul meu.
Sus In jos
SATAN
Membru
Membru

Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/12/2015
Varsta : 16

MesajSubiect: Re: Camera de la etaj   13/8/2016, 2:16 pm

Știu că citesc o poveste canceroasă când în dialog sunt folosite înjurături , iar descrierea e la fel de bine făcută ca abdomenul lui Gigi Becali ;D Nu mă iau de ideea poveștii , mă iau de structura ei. Încearcă să ai o descriere destul de ok. Adică , nu zic de toată descrierea , ai și părți bune , dar părțile rele le acoperă pe alea bune, frate. Și când zici de un lucru , nu zi că ai sentimente de ură pentru acel obiect , că încă puțin și îl iei la bătaie și pe cititor. Și acum o să zici ” dar vai Miha , de ce te iei de povestea mea ? ” taci și mănâncă-ți pateul, dude , e doar un sfat. Continuă povestea , bagă la cap ce am zis eu , și o să fie mult mai ok , zic eu.

Membru
Membru

Reputatie : 1
Data de inscriere : 10/09/2016

MesajSubiect: Re: Camera de la etaj   10/9/2016, 6:04 pm

Astept next =]
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12
Data de inscriere : 30/12/2015

MesajSubiect: Re: Camera de la etaj   17/9/2016, 2:50 pm

Se pare că Mihaela a fost puţin cam dură, deşi alte poveşti erau mai rele şi nu a comentat astfel, ci a fost chiar blândă. Din câte ţin eu minte, nu contează numai ideea, ci şi cum este scrisă, la fel de mult sau chiar mai mult.

Mie îmi place. Îmi place cum ai scris, deşi recunosc că la unele puncte este puţin exagerat sau descrierea nu este tocmai cum trebuie. Totuşi, fiecare ne corectăm în timp, corect?

Eu una aştept umătoarea parte. Succes! Wink

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Camera de la etaj   

Sus In jos

Camera de la etaj
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons