Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Septembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» Ecoul oaselor
18/9/2017, 8:30 pm Scris de WhiteBones

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Vânătorul
17/9/2017, 11:22 am Scris de Thammuz

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

» Fluieratu
27/7/2017, 9:38 pm Scris de Mioaaa

» Crima din subconstient – partea I
22/7/2017, 2:11 pm Scris de Un Dihor

» Legături
21/7/2017, 8:38 pm Scris de Thammuz

» Manga-uri preferate/recomandate
19/7/2017, 10:46 pm Scris de Smokye

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Crucea Neagra
Tomino's Hell
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Portofoliu Lucifer
Razbunarea
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Tourniquet

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
nightmaregirl
Membru
Membru

Reputatie : 3
Data de inscriere : 10/09/2016
Varsta : 30

MesajSubiect: Tourniquet   10/9/2016, 10:04 am

Prolog

Stau de câteva zile în casă. Nu știu ce se petrece cu mine. Totul a început de când l-am văzut pe El, străjerul Iadului. La început părea un tip normal, până când mi-a rostit numele cu perseverență. S-a uitat la mine în ochi, lăsându-mă să-i inhalez toată furia din perlele lui imense și negre.

Dispăruse. Dispăruse în vid, în gol. Nu știam dacă fu un coșmar, sau dacă ceea ce-mi spuse era adevărat. Aș fi preferat prima variantă. Însă, acum, am crize. Tremur. Aud voci în toată casa. Văd diferite chestii paranormale. Se apropie de mine. Nu știu ce să fac. Uneori, în somn, mă simt paralizată, iar respirația mi se oprește. Pot numai să clipesc. O fac până când mă trezesc, inspirând și expirând zgomotos, parcă înfometată de aer. Nu cred în nicio religie, dar prietenii mei îmi tot spun să discut cu vreun preot. Nu mă văd posedată, nu am făcut niciun rău, nimănui. Deseori mă gândesc la faptul că, undeva, sunt atâția oameni care pur și simplu, pentru faptele lor, ar trebui să fie răsplătiți exact cum am fost eu pentru nimic.

Heei! Acesta este un început de poveste. M-am gândit să scriu și eu pe aici, chiar dacă nu am cine știe ce experiență. Sper că acest început este unul promițător, adică, cred că ceea ce urmează va fi ceea ce căutați cu adevărat. Postez Capitolul unu la primele vizualizări și comentarii!, pup!
Sus In jos
AndraC21
Membru
Membru

Reputatie : 1

MesajSubiect: Re: Tourniquet   10/9/2016, 2:27 pm

E interesant pana acum,m-ai facut curioasa ca sa spun asa Very Happy . Astept continuarea  Smile
Sus In jos
Alex*
Membru
Membru

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/02/2016
Varsta : 18

MesajSubiect: Re: Tourniquet   11/9/2016, 9:57 am

Titlul îmi aduce aminte de denumirea unei melodii O.o Mă bucur că nu numai eu fac așa Smile)
Următorul capitol să îl faci mai lung te rog, minim 15 rânduri. Cât despre început, cred că e una din cele mai diverse povești care sunt pe aici... pare să fie ceva aproape de groază la început însă nu trece bariera. Sper să postezi continuarea curând.
Sus In jos
Any si Dali
Administrator
Administrator

Reputatie : 16
Data de inscriere : 03/11/2015

MesajSubiect: Re: Tourniquet   14/9/2016, 4:47 pm

Mi se pare un început destul de filozofic. Am mai citit poveşti de genul ăsta. Sunt curioasă dacă o să vii cu ceva nou. Aştept continuarea şi următorul capitol ar trebui să fie mai lung. Oricum, next.  Smile
Sus In jos
http://spectrul-realitatii.forumslife.com
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12
Data de inscriere : 30/12/2015

MesajSubiect: Re: Tourniquet   17/9/2016, 3:56 pm

Înțeleg că este scurt pentru că este prologul și, de multe ori, acesta este astfel. Totuși, aș vrea ca următorul capitol să fie ceva mai lung.

Pentru  început, te descurci. Chiar bine. Să vedem continuarea. Succes!

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
nightmaregirl
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Tourniquet   8/10/2016, 10:12 pm

Vă mulțumesc! Am deja salvat capitolul într-un folder, rămâne să-l editez, iar mâine îl postez.
P.S: Îmi pare nespus de rău pentru întârziere!

Membru

MesajSubiect: Re: Tourniquet   11/10/2016, 7:04 pm

Capitolul unu

Ceața deasă și umedă, mă făcea să tremur din cauza senzației de frig pe care mi-o crea. Afară e rece, vremea tomnatică din Mulberry își făcu apariția fără pic de milă. S-ar putea să renunț curând din a aștepta-o pe Sheila într-un parc dubios de lângă cimitir. Însă, gândul că ar putea ajunge din clipă-n clipă mă oprește, așa că, sunt nevoită să aștept din nou și din nou. Frunzele ruginii, căzute de curând, dau un aspect extras din vreun film horror. Asfaltul plouat deveni mai interesant decât orice altceva, mai ales când scrie plictiseală peste tot.
            Îmi scot telefonul, ca să-mi întreb prietena printr-un scurt mesaj când are de gând să apară și, dacă mai are vreun folos răbdarea mea. ''Ajung în zece minute.'', veni și răspunsul ei imediat. Oftez lung și îmi bag mâinile în buzunarele hanoracului negru, plimbându-mă agale pe aleea îngustă. O potecă nu tare întunecată îmi atrase atenția. Era un scurt drumuleț spre cimitirul din Mulberry. Printre crengile dese ale unei sălcii, puteam observa gărdulețul alb al - ceea ce numim noi - casei tuturor oamenilor răposați și, practic, uitați de timp. Vântul sufla încet, depărând crenguțele una de alta, făcându-mi în așa fel imaginea mai vizibilă. Un scurt fior rece îmi străbătu, în doar câteva secunde, tot corpul. Mă simt atrasă și, parcă, vreau să văd din ce în ce mai mult, indiferent dacă e un simplu cimitir.
            Într-acele zece minute, mi-ar lua doar cinci ca să ajung măcar până la gărdulețul său; vreo două doar ca să îi analizez amănunțit fiecare detaliu nesemnificativ și, alte trei ca să pot fugi spre Sheila când pașii săi mi-ar anunța venirea sa. Zis și făcut.
            Iarba uscată scârțâia sub tălpile mele, preferasem să nu merg pe poteca asfaltată, ci direct pe gazon. Nimic nu mai e la fel de tânăr și frumos ca odinioară. Totul îmbătrânește cu fiecare secundă în plus, zadarnic trecută... dar dacă e să gândim logic, aceste pământuri mai că sunt uitate de toată lumea. Dintotdeauna îmi dorisem să locuiesc în unele orașe din Brazilia, sau chiar pe undeva prin Washington; însă, norocul m-a făcut să ajung aici, într-un orășel cu amintiri spălate de fiecare ploaie.
           Sunt întâmpinată de o portiță, aproape, scoasă din țâțâni și una, deja prăbușită. Pietrele mari, pe care sunt scrise numele fiecărui decedat, sunt și ele destul de vechi.
          Câțiva pași printre crengile și frunzele uscate mă făcură să tresar. Nu prea cred că Sheila să mă fi văzut, sau cel puțin să fi ajuns. Sau dacă se putea întâmpla astfel, avea să mă sune. Îmi întorc capul încet, fiind surprinsă de prezența unui bărbat trecut de vârsta a doua. Privea și el, la fel de atras, parcă, de vechimi. Nu pare să prezinte vreo primejdie, așa că mă stabilesc înapoi. Dintr-o dată, un vuiet de vânt și vocea-i groasă îmi umplură timpanul.
            - Rhea, ce vezi așa frumos aici? Acest cimitir nu semnifică nimic, cel puțin pentru rudele tale care sunt îngropate undeva prin Jersey.
            Analizez amănunțit fiecare cuvânt rostit de acesta... De unde mă cunoaște? Asta a fost prima întrebare pe care mi-am pus-o. Aerul părea din ce în ce mai greu din cauza ritmului respirației cu care eram nevoită să mă confrunt. Un țiuit îmi străpunse urechea, iar o durere inimaginabilă de cap mă lovi din plin. Dintr-o dată, parcă începe să-mi pară rău că nu am așteptat-o pe Sheila unde era vorba.
            - De unde știi cine sunt? veni răspunsul meu buimatic.
            - Din pașii tăi, mirosul și prezența ta. Aerul emanat îmi dă o stare, de parcă aș fi eu responsabil să-ți zic cine îți sunt cu adevărat părinții tăi.
           Nu...
           - Dacă plec pur și simplu, fără să mă mai întorc aici, mă lași în pace?
           - Nu, râse. Străjerul nu te lasă, nu când viața ta începe să prindă nuanțe de negru.
            Respirația devenise din ce în ce mai grea. O iau la goană printre copaci, până ajung pe stradă, unde, din când în când câte un om, doi, mai circulau. Îmi scot telefonul și îi scriu rapid un mesaj Sheilei.
             ''Nu mai e nevoie să ne vedem. O facem destul la școală.
                   P.S. : Un nebun se plimbă pe acolo, ocolește acel parc blestemat!''

Capitol scurt, capitol întârziat. Îmi pare rău. Smile Mă voi revanșa în weekend cu ceva mai horror și spiritual.
Sus In jos
Alex*
Membru
Membru

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/02/2016

MesajSubiect: Re: Tourniquet   16/10/2016, 9:09 pm

Uau, e chiar... coidat de bine. Adică, rareori vezi membri noi care încearcă să lase alineate și să scrie frumos. Sunt impresionat, next.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tourniquet   

Sus In jos

Tourniquet
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons