Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» 51
22/10/2017, 12:25 am Scris de Daizuke

» Vânătorul
21/10/2017, 10:00 pm Scris de Daizuke

» Amnezia
9/10/2017, 3:33 pm Scris de Ave Andreea

» Ecoul oaselor
18/9/2017, 8:30 pm Scris de WhiteBones

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

» Fluieratu
27/7/2017, 9:38 pm Scris de Mioaaa

» Crima din subconstient – partea I
22/7/2017, 2:11 pm Scris de Un Dihor

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Crucea Neagra
Tomino's Hell
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Razbunarea
Portofoliu Lucifer
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Întoarcerea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Maaadalinna
Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/12/2016
Varsta : 14

MesajSubiect: Întoarcerea   9/12/2016, 8:12 pm

CAPITOLUL 1: Primele pagini

După moartea mamei, totul s-a schimbat. Nimic nu a mai fost la fel. Când credeam că mai există putină speranță în jurul meu, atunci tata s-a hotărât să plece. Nu i-am înteles decizia,  precum nici mesajul lăsat: Trebuie sa plec. Moartea mamei tale a stârnit foarte multe lucruri in jurul meu,  care nu pot fi intelese de tine la acest moment. Imi pare rău pentru tot ce s-a intamplat, se intampla si se va intampla. Am decis să plec pentru că lucrurile nu vor mai sta la fel intre noi. Nervii si-au pus" pata asupra corpului meu si nu-i mai pot stăpâni.  Mătusa Cleo va veni si va sta cu tine. Stiu ca ne vei simti lipsa, dar alaturi de mine,  iti va fi foarte rău. Stii iti vreau doar binele, si dacă te voi rani vreodată,  vreau să stii ca nervii sunt cauza. Te iubesc mult, Malitia! Nu vreau să uiti asta!  Dacă vreodată iti va fi dor de mine, nu vreau să mă cauti, ci să citesti acest mesaj.  Vreau să intelegi acest lucru si sa-l respecti.

Cu dragoste, tata.

Si acesta a fost ultimul semn de la tata. Cum am mai spus, nu inteleg unele lucruri din acel mesaj,  dar se spune că timpul rezolvă tot. Si sper asa să fie. De când cei doi au plecat,  lucrurile au devenit foarte plictisitoare, până într-o zi.

Intr-una din zile,  soneria usii începuse une insistent.

-Cleo! Du-te tu!  strig eu din cameră.

Se pare că tot eu a trebuit să merg,  pentru că ea era in dus. Când am deschis, nu era nimeni, decât un colet. Pe el scria pentru Malitia Diabolo. Inainte de a deschide coletul, am mers în cameră si aveam un sentiment nemaisimtit până acum. După ce am deschis coletul, am văzut că este un jurnal...

Pe prima pagină, era acel scris jucăuş care întotdeauna îmi lumina ziua, scrisul mamei mele. Shh! Nu multe persoane au reuşit să atingă jurnalul acesta, şi nici nu trebuie s-o facă. Trebuie să fie pe mâini bune. -N

Poate va întrebaţi cine este -N, ei bine, este Nicole Arthur, mama mea. Şi se pare că în tot acest timp, ea a ascuns jurnalul de mine... Şi nu înţeleg de ce, aflu tocmai acum, după moartea ei. Încă o întrebare care ar trebui pusă. Unde a fost el în tot acest timp? Cum de n-am văzut-o vreodată scriind în el?

Să mă prezint, căci n-am avut ocazia. Mă numesc Maliţia Diabolo, am 16 ani şi sunt singură la părinţi, dar şi singură, fără părinţi. Cum am mai zis, sunt fiica lui Nicole Arthur, care a scris un jurnal fără să ştiu eu. Ceea ce este ciudat este faptul că mereu stăteam cu ea, dar niciodată n-o vedeam scriind. Eu şi cu mătuşa mea, Cleo trăim într-o casă din New Orleans. Totul de pe aici mi se pare că nu este la locul lui.

Pe seară, m-am apucat să citesc din jurnalul ei:

,,După părăsirea insulei, unele lucruri s-au schimbat în viaţă mea.Eu şi Maynu am mai fost la fel de apropriate, din motivul asta: am făcut greşeală să aleg iubitul în locul celei mai bune prietene. Într-adevăr, acum îmi dau seama ce greşeală imensă am făcut. De 18 ani, eu şi cu el stăm împreună. După 2 ani, a apărut primul nostru copil, Maliţia. Din primele momente, mi-am dat seama că este un copil special. Avea ceva aparte..."

N-am apucat să mai citesc pentru că mătuşa Cleo a intrat în camera, şi nu mi-am dorit să ştie de jurnalul mamei.

- Scuze că întru aşa, dar am vrut să te anunţ că ies în oraş cu nişte prieteni.

- Oh... Ok. zic eu calmă, dar în gândul meu eram "Daaa!! Iee!! Ceva mai bine de atât nu se poate întâmplă?!"

Nu sunt genul de persoană care să se bucure de un astfel de motiv, dar voiam foarte mult să citesc jurnalul deoarece simt că între noi se mai află o legătură strânsă, chiar dacă ea nu mai este fizic lângă mine şi îmi da o senzaţie că se află aici, lângă mine. Să revenim la jurnal...

"Mi-a fost destul de greu să îl conving să o păstrăm pe Maliţia. Abia după zeci de discuţii, am putut să-l fac să se răzgândească în privinţa ei. Dar mi-a spus aşa:

- Tu să ai grijă de ea. Eu îmi doream un băiat. Sunt dezamăgit. Nu ştiu dacă voi putea să o iubesc vreodată."

Câteva lacrimi se scurgeau pe obraji şi îmi cauzau un sentiment foarte neplăcut. Tot felul de întrebări îmi bântuiau acum capul:

DACĂ NU M-A IUBIT, DE CE MI-A LĂSAT MESAJUL? DE CE A SPUS CĂ MĂ IUBEŞTE? ACUM, GÂNDURILE MELE ERAU FOARTE ÎMPRĂŞTIATE...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bun... O sa postez si urmatoarele capitole. M-ar ajuta cateva pareri si.. stiu ca nu e horror dar o sa fie. Smile

Sus In jos
Lucifer
Administrator
Administrator

Reputatie : 4
Data de inscriere : 31/12/2015
Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Întoarcerea   9/12/2016, 10:52 pm

Capitolul e dramă pură. Aștept următoarele.

Sus In jos
Alex*
Membru
Membru

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/02/2016
Varsta : 18

MesajSubiect: Re: Întoarcerea   10/12/2016, 9:50 pm

Păi, nu e neapărat să se manifesteze groaza din prima parte, ia-ți cât timp vrei.
Ănn, nu pot spune nimic deocamdată, e abia inceputul. De fapt, puteai să prelungești acțiunea, așa cum pare puțin cam grăbită, și nu lăsa atâta spațiu între alineate. Spor la scris continuarea.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Întoarcerea   

Sus In jos

Întoarcerea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons