Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Septembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» Ecoul oaselor
18/9/2017, 8:30 pm Scris de WhiteBones

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Vânătorul
17/9/2017, 11:22 am Scris de Thammuz

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

» Fluieratu
27/7/2017, 9:38 pm Scris de Mioaaa

» Crima din subconstient – partea I
22/7/2017, 2:11 pm Scris de Un Dihor

» Legături
21/7/2017, 8:38 pm Scris de Thammuz

» Manga-uri preferate/recomandate
19/7/2017, 10:46 pm Scris de Smokye

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Crucea Neagra
Tomino's Hell
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Portofoliu Lucifer
Razbunarea
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Epidemia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
^^\Deymon/^^
Membru
Membru

Reputatie : 1
Data de inscriere : 16/03/2016

MesajSubiect: Epidemia   16/3/2016, 9:47 pm

Stiu ca multi poate v-ați saturat de povestile cu invazii zombi si altele si ma gândesc sa vad daca se poate sa va atrag puțin atenția.

Capitolul 1 : Primul contact!
18 martie 2015

O un articol de la postul de știri BBC au relatat următorul anunț:
Specialiștii de la Centrul de Cercetare al Bolilor au descoperit un nou virus pe care l-au catalogat ca fiind necunoscut,inca nu sa descoperit de unde a apărut,dar un singur lucru este cunoscut:este LETAL,simptomele sunt următoarele:deshidratare rapida,sângerări puternice din nas,gura,urechi,atacuri de panica incontrolabile,moarte si înviere....întocmai înviere,avem lângă noi un cercetător care a avut norocul sa spunem așa sa ia parte la investigația unui pacient infectat cu acest virus.
Martor:-Totul a început in ziua de 13 martie când un pacient care era infectat cu acest virus a fost adus in sala de investigații,arata groaznic,era plin de sânge,culoarea ochilor era galbena,l-am privit cu ochi mei când a murit,dar o întâmplare m-a marcat:in timp ce corpul era dus in morga institutului nimeni nu băgam de seama ce se poate întâmpla,la aproximativ 15 minute de la lăsarea lui in morga am auzit un zgomot ciudat din interior,când am privit pe geamul ușii ce credeți ca am văzut?Cadavrul înviase si se hrănea la randul sau din celelalte cadavre,noi inca il cercetam dar nimeni nu are curaj sa deschidă acea ușă.....
Acestea au fost declarațiile unuia dintre martori.
Oare ce va urma? Suntem in pericol? La ce sa ne așteptam? De unde provine virusul? Multe întrebări,puține răspunsuri.

Doua săptămâni mai tarziu:

Toți cercetătorii s-au axat pe acest virus,el a primit numele de H1M5,printre ei un om in vârstă de 35 de ani pe nume Andrei,era cercetător de 2 ani dar își lua foarte in serios munca,nu se putea gândii la inevitabil pana când...
Un doctor intra in sala de operație împingând o targa cu un om plin de sânge si palid
Doctor:-Atenție,faceți loc,eliberați sala,eliberați sala!!!
Andrei:-O nu! Inca unul!
Andrei era alaturi de 2 doctori Vlad si Alex,nimeni nu mai era surprins de ce se intampla
Alex:-Cați au fost săptămână asta?
Vlad:-10!
Andrei:-Toți morți acum.
Doctorii l-au pus pe pacient pe masa si când l-au dezbrăcat au văzut ceva îngrozitor:stomacul ii era spintecat
Vlad:-Unde l-ai găsit?
Doctor:-In fata ușii!
Dintr-o data o alarma suna puternic
Andrei:-Oh,te rog nu-mi spune!
Un gardian a intrat in fuga in sala
Gardian:-Nu e bine,sunt multi!!!
Alex:-cine???
Gardian:-Oameni,ca acesta de pe masa!
Andrei:-Oh nuu!!!
Imediat acel om s-a ridicat de pe masa si l-a muscat de mana pe gardian...
Gardian:-Aaaaaaaahhhh!!!
Atunci el a scos pistolul si l-a impuscat in piept.
Alex:-Haideți trebuie sa baricadam!!!
Zis si făcut,au pus in ușă un dulap din metal.
După un timp au început sa se audă zgomote de mârâituri si zgârieturi in ușă.
Andrei:-Gardian ești bine? Ești foarte palid
Gardian:-Ahhh,nu prea ma simt groaznic ma doare capul....
Atunci cadavrul pacientului s-a ridicat si a tăbărât peste Vlad,in acel moment Alex a fost muscat in timp ce voia sa-l ajute,dar Vlad murise,
Gardianul cu ultimele puteri a luat pistolul si l-a împușcat din greșeală pe Alex,dar a apucat sa il împuște si pe pacient
Andrei:-Ce mod de a murii.
Gardianul leșinase,Andrei știa ca nu mai avea scăpare fiindcă ușă era blocata,geamurile armate si plus de asta se afla la etajul 8,așa ca s-a gândit sa își sune familia.
Acasă la el se afla sotia sa pe nume Diana in vârstă de 30 de ani si Cosmin unicul lor fiu in vârstă de 16 ani
In timpul acela Cosmin stătea la calculator când aude telefonul din sufragerie,se duce si raspunde
Cosmin:-O heiii tata!
Andrei:-Salut fiule!Unde este mama ta?
Cosmin:-Stai puțin!!Mamaaaaa e tata!
Diana:-Imediat!
In timp ce mama lui Cosmin a ajuns...
Andrei:-Ascultați dragii mei! Știți ca va iubesc foarte mult si ca nu v-aș pârâșii dar trebuie sa ma ascultați! După puțin timp de pauza...
Cosmin:-Tata ce se întâmpla?
Andrei:-Nu vreau sa intrați in panica,tot ce trebuie sa faceți este sa ma ascultați,Orice ați face nu ieșiți din casa,securizați ușile,geamurile si orice cale de intrare! Va iubesc,Domnul fie cu voi!
Cosmin:-Tataaa? Tataaaa? Atunci Cosmin si mama sa au izbucnit in lacrimi.

Scuzați eventualele greșeli!

Continuarea la câteva păreri,sper ca va plăcut!
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12
Data de inscriere : 30/12/2015

MesajSubiect: Re: Epidemia   18/3/2016, 8:50 pm

Pare destul de ok ideea. Totusi, ai grabit putin actiunea si ai folosit cam mult dialog. Incearca sa mai adaugi descriere, dar si naratiune. In loc de virgule, poti pune punct, si sa incepi alta fraza. Ai grija la unele greseli gramaticale, incearca sa verifici o data sau de doua ori inainte de a posta.
Nu este... prea rea, poate sa fie si mai buna, asa ca astept urmatoarea parte. Doresc sa aflu cum evolueaza aceasta poveste. Next! Wink Razz 

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
^^\Deymon/^^
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Epidemia   19/3/2016, 7:16 pm

Mersi de sfat ! O sa il urmez
Sus In jos
^^\Deymon/^^
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Epidemia   20/3/2016, 11:58 am

După doua zile de la incident Cosmin era foarte trist,deși nu ii stătea in fire.
El era un băiat de 16 ani,înalt de 1,83 m par șaten o suvița acoperindu-i ochiul drept. Ochii lui căprui nu au cunoscut tristețea sau lacrimile,era un băiat vesel,mereu gata de distractie si vorbareț. Singura data când a fost trist a fost când la vârstă de 10 ani mama lui naturala a murit răpusa de cancer. Cu greu s-a obisnuit cu Diana,ea fiind in familia lor de doar 2 ani. Cum timpul a trecut el tot nu se poate obișnuii cu ea,si niciodată nu i-a spus "mama".
După incidentul cu tatăl sau Cosmin nu putea sa stea liniștit,se învârtea de colo pana colo uitandu-se in gol si rostind mai mereu "De ce ma urăști doamne?". In timp ce se tot plimba prin camera a intrat Diana.
-Ești bine Cosmin? A întrebat ea evident ingrijorata.
Cosmin s-a oprit,s-a uitat in jos,apoi la Diana si apoi a spus:
-Cum as putea sa fiu bine? Tata a murit,înainte mama apoi el...... După un moment de tacere Cosmin a luat icoana in mana si a căzut in genunchi iar cu lacrimi in ochi a spus:
-Doamne,de ce ma urăști,cu ce am greșit,ce am făcut sa îmi pierd părinții? După inca un moment de tacere s-a ridicat si a dat drumul icoanei din mana,aceasta facand-se bucăți....
-Stiu,ca ești trist,dar îți spun sincer ca este prima oara când te vad așa... Stiu ca nu sunt eu femeia care ți-a dat viață,dar te iubesc la fel de mult,si încerc sa te protejez....
După ce a auzit aceste cuvinte Cosmin sa dus in fata ei si a vrut sa ii spună ceva,când a fost întrerupt de o știre la televizor:
"ATENTIE,ATENTIE!!! ACESTA ESTE UN MESAJ DE URGENȚA,ASCULTATORULE FII CU BAGARE DE SEAMA,ORASUL A FOST INFECTAT DE UN VIRUS,MORTII NU MAI RAMAN MORTI,REPET MORTII NU MAI RAMAN MORTI. ORICE AI FACE IESI DIN CASA DOAR IN CAZ DE URGENTA,DOAR ATAT,BARICADEAZA INTRARILE,USILE FERESTRE LE SI ORICE ALTA CALE DE INTRARE,MANHATTAN-UL A FOST INFECTAT,CREATURI NECUNOSCUTE UMBLA PE STRAZI ATACAND ORICE OM.ORICE AI FACE NU TE LASA MUSCAT!!! REPET,NU TE LASA MUSCAT,DACA ASTA S-A INTAMPLAT POVESTEA S-A TERMINAT,NU EXISTA ANTIDOT,FI CU BAGARE DE SEAMA,NU LASA INÃUNTRU PERSOANE NECUNOSCUTE,MAI ALES DACA SUNT MUSCATE. DOMNUL SA VA AIBA IN PAZA......."
După acest mesaj cei doi s-au uitat pe geam,intradevar așa era,creaturi din acelea umblau pe strada,morți vi erau peste tot.
-Nu e timp,trebuie sa facem ceva,sa baricadam usile!!! A spus grăbită Diana.
Au început sa puna in ușă de la intrare un dulap,au tras draperiile la geam,au stins lumina si au așteptat in liniște. Ei aveau casa dintr-o zona rurala,o casa simpla fara etaj,deci orice lumina aprinsa putea sa le aducă moartea..
După un timp au auzit zgomote la usa, când Cosmin a vrut sa se uite prin vizor a observat.......

{{{{next la câteva pareri!}}}}
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12
Data de inscriere : 30/12/2015

MesajSubiect: Re: Epidemia   20/3/2016, 2:10 pm

Imi pare bine ca ai ascultat ceea ce ti-am zis, fiind un lucru ce nu il face multa lume. Aceasta parte pot spune ca este mai buna, insa te rog sa ai grija cu punctele de suspensie. Trei puncte sunt destule, la fel si in cazul semnului exclamarii (diferenta fiind ca trebuie folosit un singur "!".). As putea spune ca, in  rest, totul este destul de bine. Astept urmatoarea parte Wink Razz 

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
AnimeCosmin
Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 06/03/2016

MesajSubiect: Re: Epidemia   2/4/2016, 5:41 pm

Ador povestile cu zombii, asa ca presimt ca aceasta va fi EXCELENTA! Nu ma mai tine in suspans!
Sus In jos
Nicole Turi
Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/08/2016

MesajSubiect: Re: Epidemia   31/8/2016, 12:14 pm

Este genial. Abia astept continuarea. Spor!
Sus In jos
AndraC21
Membru
Membru

Data de inscriere : 10/09/2016

MesajSubiect: Re: Epidemia   10/9/2016, 4:13 pm

Imi place mult povestea ta. Astept continuarea cu nerabdare  Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Epidemia   

Sus In jos

Epidemia
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons