Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» 51
22/10/2017, 12:25 am Scris de Daizuke

» Vânătorul
21/10/2017, 10:00 pm Scris de Daizuke

» Amnezia
9/10/2017, 3:33 pm Scris de Ave Andreea

» Ecoul oaselor
18/9/2017, 8:30 pm Scris de WhiteBones

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

» Fluieratu
27/7/2017, 9:38 pm Scris de Mioaaa

» Crima din subconstient – partea I
22/7/2017, 2:11 pm Scris de Un Dihor

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Crucea Neagra
Tomino's Hell
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Razbunarea
Portofoliu Lucifer
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Cosmarul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Cataleya
Membru
Membru

Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/12/2015
Varsta : 17

MesajSubiect: Cosmarul    25/3/2016, 6:35 pm

[ltr]Ziua I  

Hmm...nu prea cred ca e nevoie să mi fac o introducere e mult mai important ce spun acum...
Ciudată este viata asta... Ciudate sunt lucrurile care mi se întâmplă mie...
În fiecare care zi când vreau să mă pun la somn , mă duc în pat si mă uit pe pereti până adorm . Dar în seara trecuta ceva era diferit...
Mă uit la ceas...si era ora 00:07 ...nimic interesant . Începe să scârtâie...si scârtâie incontrolabil ... Oare o fi cutremur sau dulapul se dărâma peste mine ? In întunericul misterios se ivesc 4 gheare lungi , ascutite... Care se îndreaptă spre mine...
Deodată simt ceva rece, foarte rece, pe gât . Simt cum ceva îmi străpunge gatul... 
Brusc mă trezesc si este ceasul 00:06 si dulapul iar începe să scârtâie...
       Dulapul a scârtâit toată noaptea , eu nu puteam să dorm... Mă uit din nou la ceas , este ora 05:59. Încă un minut si scap de cosmar. La 6 trebuie să mă pregătesc de serviciu.
Doamneeee ... Acest minut este unul dintre cele mai lungi din viata mea...parcă durează un secol

Offf suna alarma ... În sfârsit
Mă duc să mi fac o ceasca de cafea ca să nu adorm la birou...
După ce îmi beau cafeaua întru din nou în cameră...
OGLINDA ERA SPARTA ... si de la bucătărie nu se auzise nimic...cum naiba...acum trebuie să cumpăr si oglindă

Ziua II

Îti scriu la lumină de lumânare... Curent nu mai am...nici telefon... Am să ti spun mai încolo ce s a întâmplat cu telefonul meu , prima dată să ti povestesc prin ce am trecut.
După ce am venit de la birou , mă duc în sufragerie si mă întind pe canapea cu o lene în minee si vreau să trag un pui de somn...doar nu dormisem toată noaptea.
Când de abia atipisem mă trezeste o bătaie. Se auzea atât de tare , încât credeam ca e aproape de mine , credeam ca vine de la fereastră. Cam târziu îmi dau seama ca bătăile veneau de la oglinda din baie... Mă duc la baie si nu mi vine a crede...oglinda era plină de sânge si urme de mâini...parcă cineva încerca să iasa...
Când vreau să iau telefonul să sun la o prietenă să vină să mă ajute ...văd o poza cu mine dormind...asta nu ar fi o problemă... Dar eu locuiesc singură...
Atât de tare m am speriat incat am aruncat telefonul ...si el invevitabil s a spart

Am să ti spun mâine ...ce am pătit astăzi...iar aud batai...[/ltr]
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12

MesajSubiect: Re: Cosmarul    25/3/2016, 7:49 pm

Ei bine, pare destul de interesant. Insa te-as sfatui sa nu mai folosesti atat de des semnele de puncuatie si, cand personajul ofteaza sau ceva de genul, poti spune: "Am oftat, etc.". Intelegi tu. E destul de binisor si mna, cam astept next. Wink Razz 

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
Lorenuttza
Membru
Membru

Data de inscriere : 11/06/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    12/6/2016, 10:11 am

Super!Astept next!  sunny
Sus In jos
Smokye
Membru
Membru

Reputatie : 11
Data de inscriere : 11/01/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    14/6/2016, 8:25 pm

dupa parerea mea, ziua 2 mi s-a parut cea mai interesanta

Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    19/6/2016, 9:30 pm

[size=40]Ziua a 3 a[/size]

Din fericire , bataile pe care le am auzit de data asta nu au fost decat de la usa de la intrare. Niste vecini , noi proprietari, au venit sa facem cunoştiinţă . Pareau foarte amabili si fetita lor,  pe nume Amalia era foarte jucausa si frumoasa foc. Acesti oameni parca m au ajutat sa trec peste clipele petrecute in ultimul timp , pentru o fractiune de secunda credeam ca a fost chiar un vis, un vis al naibii de crud . Dar doar o fractiune de secunda a durat...
Din sufragerie se aude ceva cazand , dulapul s a daramat pe Amalia ... Saraca fata , chiar nu inteleg...ce se tot întâmplă? 
Incerc cu tatal fetei sa ridicam dulapul, in timp ce mama ei era intr un soc ciudat , parca paralizase , statea nemişcată, cu mana pe inima si parca nu respira. 
Cel mai rau lucru s a intamplat atunci... Tatal si a văzut copilul mort,  intr o balta de sânge , cu capul zdrobit.
I au alunecat mainile si dulapul a căzut iar...de data asta peste mine .
Ghici , draga jurnalule ,ce s a intamplat ! Te am lasat singur-singurel toate aceste 6 luni.
Pentru mine 6 luni in coma au trecut ca in vis , rapid ca dispariţia  speranteleor mele la o viata normala , au trecut ca un cosmar...
Mii si mii de maini ies din pământ, pana la orizont,  numai asta vedeam , in jur de 2 minute stau exact la fel,  doar miscate puţin din cauza vantului .
După vantul bate si mai tare , si mai tare,  mult mai tare , si ma ia pe sus , exact ca o tornada. Din nefericire, nu eram singura din acel vartej fara scapare...toate acele maini erau ale celor care au luptat in razboi , unele inca aveau puşti sau cartuse,  altele erau perforate de glonturi sau chiar sabii ... asta fiind descrierea mainilor , imi este mult prea groaza sa incep sa descriu cum aratau mortii ce "inviasera"...imi imaginez ce macel a fost...
   Imi imaginez ce macel o sa tot vad eu de acum incolo...
Visez doar morti. Atat. Mi se întâmplă numai lucruri stranii. Doar asta. Nici macar de un moment de fericire nu am parte. 
Ce mi se pare cel mai ciudat e ca unii dintre acei morti imi par cunoscuţi, dar nu reuşesc sa mi dau seama
Pare putin pentru 6 luni petrecute in coma...dar doar asta am visat , sau cel putin atat imi amintesc. 
Ma framanta foarte tare faptul ca nu reusesc sa mi dau seama de ce îmi pareau cunoscuti acei morti...e ceva putred la mijloc.  Nu imi dau seama cum am gasit asemănări pentru ca ei aveau fetele mutilate, ochii scosi , parul smuls,  urechile taiate, nasul parca rupt "din radacina" ...aproape imposibil. *Aproape* .
Oricum stau acum pe patul de spital, iti scriu tot ce imi amintesc, in speranta ca atunci cand eu nu am sa mai fiu cineva o sa citească asta si o imi ajute sufletul sa se odihneasca in pace.
Draga prietene, asteapta putin... *Coşmarul* revine. 
[Dupa 3 minute...] 
Eu nu mai rezist! Vad in geam 2 perechi de ochi uitandu se la mine, fara sa clipeasca, iar cand m am apropiat am inceput sa ameţesc. M am departat, mi am revenit.  Cel mai ciudat lucru e ca salonul este situat la etajul 13...
Imi iau inima n dinti, ma duc sa deschid geamul,  vorbim maine,  cred ca imi imaginez ce o sa păţesc ...

Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    21/6/2016, 7:08 pm

partea asta e si mai buna Smile
dupa parerea mea

Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    21/6/2016, 9:39 pm

Merci
De acum, la prima parere am sa pun next =))) 
Cred ca o sa pun ziua a 4 a chiar seara asta...
Sus In jos
Cataleya
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    21/6/2016, 10:43 pm

Ziua a 4 a

Dra-draga jurnalule... imi tremura mana... efectiv nu mai ...nu mai pot sa mai traiesc! Cu ce am gresit eu de mi se intampla lucrurile astea? In toata viata am facut nu mai lucruri bune... am iertat pe cei ce mi au greşit, am trecut cu vederea peste multe... 
   Doamne, daca ma asculţi, daca ma vezi, daca sti de mine, ajuta ma sa scap din calvarul asta! [size=46]Acum sunt in partea parasita a spitalului, ma ascund. Aseara am deschis geamul, cu ochii in ceata, din cauza ametelii, si nu era nimic. Geamul s a inchis singur din cauza curentului... ce naiba ! Usa era inchisa si nu prea avea cum sa se faca curent, dar acum totul mi se pare posibil. [/size]
   Si atunci m am intors , si l am vazut ! Avea ochii sangerii, pleoapele smulse, sprancenele nu mai erau, in locul lor erau urme de cusături, avea o parte de gura lipsa, ii puteam simtii tot mirosul de moarte ce ii iesea din gura... Incremenisem acolo , inima nu mi mai batea.  Doar o fracţiune de secundă si si a înfipt ghearele putrede in fata mea. Mi a soptit la ureche "Hai sa ne jucam de-a vatea ascunselea " .
   Era sa mi inghit limba de teama, inima parca voia sa iasa, dar nu mai batea, fata mea era paralizata, ma chinuiam sa respir, picioarele nu voiau sa faca nimic , creierul imi cerea sa fug. 
   Usa a inceput sa scârţâie, el dispăruse... Am iesit pe geam sa vad daca apare, nici un semn, asa ca ia si fugi! 
  Cu sangele curgându mi, cu lacrimile sarate care imi uscau ranile de pe fata, am tulit o unde am vazut cu ochii. 
 Asa am ajuns aici. Sincera sa fiu, acum 2 ani când sora mea statea cu mine , eram obisnuita sa aud rasete de copii. Avea gemeni...iar acum cand sunt singură intr un spital parasit... este extrem de terifiant. As vrea sa ma duc sa vad ce e pe aici...poate ar fi un copil uitat sau abandonat.  Dar becul de deasupra mea "clipeste" incontinuu, si momentan e singur care pot spune ca funcţionează. 
  Eu nu pot sta singura aici...vreau sa găsesc de unde vine acel ras ciudat, si totodată sa gasesc o alta iesire. Vorbim cand ma întorc, ok?
 Nu prea cred ca o sa dureze mult, explorez puţin, pt ca as dori sa ma culc , sunt extenuata...
Sus In jos
Smokye
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    25/6/2016, 12:40 pm

netx please Smile
abea astept sa vad si urmatoarea parte

Membru
Membru

Data de inscriere : 11/06/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    26/6/2016, 12:52 pm

Next,te rog frumos!E super povestea asta!Astept next!
Sus In jos
Dakat
Membru
Membru

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/03/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    27/6/2016, 4:52 pm

Frumos, next.

Membru

Reputatie : 4
Data de inscriere : 27/06/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    27/6/2016, 10:34 pm

Pare destul de OK, doar că în ziua 1 am văzut gen mai multe povești combinate. 
O chestie destul de importantă, zic eu. Treci prea repede prin acțiune, și asta da un aspect destul de urât poveștii. 
Apropo, ar trebui să folosești culoarea standard, eventual să schimbi fontul. Nu de alta, dar pare cam "țipător" albastrul pe fundal negru.

Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    28/6/2016, 9:43 pm

Ultimele dati cand am postat, am facut o de pe telefon, si nu reuseam sa editez... 
Oricum multumesc de sfat ✌

Membru
Membru

Reputatie : 1
Data de inscriere : 10/09/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    10/9/2016, 7:43 pm

NEXT
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12

MesajSubiect: Re: Cosmarul    17/9/2016, 3:52 pm

Povestea continuă destul de bine, față de cum ai început. Îmi place faptul că ai mai evoluat, si aștept următoarea parte. Succes!

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
Cataleya
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    1/10/2016, 9:44 pm

Ziua a 5 a 
  Dragul meu...ultimul meu prieten , ultima mea speranta .
Nu ti am mai scris de mult , cinci zile te am lasat sa ti plangi singur de mila , dar acum imi pare rau , imi pare rau ca te pictez cu sange , nu vreau eu sa fac asta , doar ca el curge incontrolabil...
 Sper ca iti mai amintesti ca ultima data cand am discutat , eram terifiata si a naibii de curioasa de acel raset. Eiii binee... Efectiv m a mancat undeva de am plecat de sub becul ce ma privea. 
 Cu picioarele amortite , ochii obositi , in lacrimi , m am ridicat usor si am plecat tot la fel de usor. Am plecat cu o teama mare n vene si o curiozitate ce mi facea adrenalina sa creasca . Calcam incontinuu pe cioburi , dar durerea nu o mai simteam , ma sprijineam de tocurile usilor cand treceam dintr o camera in alta ,imi intrau aschii in maini , le lasam acolo , deoarece auzeam din ce in ce mai tare rasul care m a facut sa plec. Am ajuns pe un hol care daca nu a prins razboiul , atunci sigur a prins cutremurul din '77. Si nu i a dat drumul cutremurului... Doar moloz unde te uitai. Rasul se auzea chiar din spatele gramezii mari de moloz. Nu mi amintesc cum am reusit , dar am trecut peste el. 
  Nu mi venea a crede ochilor... Un bebelus spanzurat , radea sadic , privindu ma fix in ochi , iar in spatele lui , un om , ce parea a fi un doctor , dupa îmbrăcămintea specifica , se tara inspre mine , doar cu o mana , cu fata lipita de podea , destul de multe cioburi in cap , si...o mana lipsa , parca smulsa din carne.
  "Taratorul" mormaia ceva acolo...dar timpanele mele se saturasera la cate au auzit si , si au luat un concediu .
  Am fugit cat am putut , pana picioarele mi au cedat si am cazut intr o camera in care se pare ca urma sa ma refugiez pentru ceva timp.
  Imi este frig , foarte foarte frig. Am sa caut ceva cu care sa fac un foc , sau macar sa am cu ce ma inveli , ca focul ma "ajuta" la atragerea atentiei.

Ziua a 6 a 

A trecut al naibii de greu noaptea aceasta. Ma simt singura dar in același timp am companie. Se spune ca daca intr o camera cu o temperatura relativ calda se simt curenti reci ca niste fiori , exista fantome . Noaptea am stat invelita cu niste cearsafuri cârpite gasite prin spital  . Asta e complet normal...dar sa simti mici curenti invelit fiind...ei bine , asta nu e deloc normal .
  Animalul meu nou de companie se pare ca este o cucuvea care mi a cântat toata noaptea moartea. Si sa stii , dragul meu , am numarat , fix de 13 ori a cantat. Un lucru am aflat... 13 zile am sa mai traiesc . Azi suntem in 6 aprilie , deci pe 19 , plec spre tunel. Off , Doamne ! Azi gemenii faceau 6 anisori , iar sor'mea este nascuta pe 19. Ce frumos petrec .!
  M am cam saturat sa stau aici , risc si caut o portita de scapare. Gasesc curand o alta iesire din spital si fug spre "libertate" . Ce bine ca am apucat sa fug cat inca mai era lumina , ca Lui ii place sa si vaneze prada doar pe intuneric. Adora sa se joace fara lumina , ca victima sa nu vada pe unde sa fuga.
   Dragul meu , iti mai spun maine restul , deoarece ma duc spre sora mea , ca in spital sau in apartamentul meu nu ma mai intorc pentru nimic in lume.

Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/10/2016

MesajSubiect: Re: Cosmarul    2/10/2016, 11:06 am

Astept Next,foarte faina povestea ;D
Sus In jos
Cataleya
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    2/7/2017, 11:02 pm

Ziua a 7-a

Draga jurnalule ,

Cand ajung in apartamentul surorii mele deschid usa veche, crapata intr un colt. Scartaie incet, doar usa auzind scartaitul. Merg tarandu mi picioarele spre bucatarie. Vad ca tot este inchis: apa, curentul, geamurile si gazul. Pe frigider, sub magnetul pe care il luasem din ultima excursie pe care o avusesem doar noi doua, o scrisoare arsa pe margini, usor sifonata de la lacrimi. Deja, inima mi se urcase in gat, batea incet, voia sa se opreasca, sa fuga, sa nu auda ce urma subconștientul meu sa citească, sa nu simta cascada ce urma sa izvorasca din ochii mei.
"  Draga surioara,
   Iti scriu pentru ca nu am reusit sa dau de tine. Sunt extrem de paranoica, sufletul imi este acoperit cenusa. Gemenii mei au fost asasinati... Da, stiu am scris acest lucru cu o usurinta grea, mana mi a tremurat incontrolabil, scrisul meu este la fel de urat precum gândurile mele.
  I am gasit pe cei doi ingerasi in patuturile lor de dimineata cu cate un cutit infipt in gat. Dupa ce am intrat in soc, am realizat ca el m a pus sa fac asta, eram somnambula, dar împinsă de el.
  Imi pare nespus de rau surioara, stiu ca mai devreme sau mai tarziu ai sa găsești aceasta scrisoare,si stiu ca o sa fii distrusă, dar eu fara sperantele mele nu pot sa traiesc. In momentul in care o sa citesti tu asta, ai sa constientizezi ca jocurile au inceput, dar al meu si al copiilor mei, s a sfarsit, printr o crima si o sinucidere.  
   Te iubesc si am sa te veghez, dar am sa te si astept aici, unde este linistea de mult cautata. ADIO !"

Degeaba mai explic cum m am simțit, iti imaginezi tu deja... Fara sa mi dau seama am adormit plangand, probabil de epuizare.
     M am trezit dintr un somn adanc, am ingenunchiat fara voia mea si am inceput cu lacrimi de sange sa vorbesc prin suspinele ce ieseau din mine. Am inceput sa ma rog si sa ma rog sa se sfarseasca tot. 
       Dar deodata, am auzit rasete de copii.M am dus in camera celor mici. Credeam ca am vedenii sau ca visez in continuare...erau gemenii, radeau si plangeau dupa mama lor. Mi am tras 2 palme, era crudul adevar, erau in viata si sora mea se sinucisese doar din cauza lui, degeaba !
     Mi a picat cerul in cap , dar am incercat oarecum sa trec peste si sa mi imbratisez nepotii, care devenisera chiar copii mei.
M am aplecat si m am uitat in oglinda, ei nu se vedeau. M am frecat la ochi si l am vazut pe el. Radea. Radea silentios cu un zambet malefic, pana la urechi.
     Am inchis ochii si cand am vrut sa imi iau "fiul" in brate, mi a soptit cele mai minunate si teribile lucruri. Nu m am lasat posedata. El si a dat seama ca nu pot sa fiu atat de usor manipulata si i a făcut sa dispara.
   M am dus la debara si am luat  un ciocan,  am spart  oglinda si m am pus in pat asteptand sa se duca si restul acestei nopti nesfarsite. Vorbim mai incolo...

Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Cosmarul    6/7/2017, 8:36 pm

abea astept sa citesc continuare

MesajSubiect: Re: Cosmarul    

Sus In jos

Cosmarul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons