Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Septembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» Ecoul oaselor
18/9/2017, 8:30 pm Scris de WhiteBones

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Vânătorul
17/9/2017, 11:22 am Scris de Thammuz

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

» Fluieratu
27/7/2017, 9:38 pm Scris de Mioaaa

» Crima din subconstient – partea I
22/7/2017, 2:11 pm Scris de Un Dihor

» Legături
21/7/2017, 8:38 pm Scris de Thammuz

» Manga-uri preferate/recomandate
19/7/2017, 10:46 pm Scris de Smokye

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Crucea Neagra
Tomino's Hell
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Portofoliu Lucifer
Razbunarea
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Jessie și Jessie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Diana Szekely
Membru
Membru

Reputatie : 2
Data de inscriere : 13/05/2016

MesajSubiect: Jessie și Jessie   13/5/2016, 8:21 pm

(Să începem...Să citiți cu atenție, sper să vă placă.)

E o zi de luni, luna iunie 2016. E o zi cu soare. Tata doarme în camera sa, iar eu stau pe laptop. De mama nu am zis nimic, pentru că a murit când am avut 5 ani, a murit de cancer. A murit acum 10 ani, deci eu am 15 ani. La început, când aveam 5 ani, credeam că mama o să se întoarcă, dar...erau doar niște gânduri copilărești. Acum 3 ani am realizat ce înseamnă să nu ai mamă. Asta e. Am trecut peste cu ajutorul tatălui meu. Peste o jumătate de oră, a sunat telefonul. Eram la baie, deci nu am auzit. Am sunat pe numărul respectiv (nu știu cine era), ca să aflu cine e. Am sunat, dar nu a răspuns nimeni. Am mai sunat o dată. Nimic. A treia oară a mers. 
-Bună, grăia o voce de bărbat mai groasă, de unul cam de 17 ani. 
-Bună. 
-Ce faci?
-Mă scuzați. Cine e la telefon?
-Sunt Andrei! Vărul tău. Doamne Doamne.
-Aa! Andrei! Dar al cui e numărul ăsta?
-Mi l-am schimbat, că mi s-a stricat telefonul, dar noroc că cartela merge, că am o grămadă de numere în el. Nu vreau să le pierd. În fine.
-Vrei să vi la mine? ziceam eu.
-Acum trebuie să plec. Pa.
-Pa...
După, am mers să văd dacă tata doarme. Nu dormea, se uita la televizor.
-Tati, ce faci?
-Păi, acum de 5 minute m-am trezit. Vezi, dacă îți e foame, am făcut ciorbă de burtă. 

Fără să zic nimic, m-am dus să mănânc ceea ce pregătise. Era delicios. 
Când am vrut să beau apă, am scăpat paharul și am făcut tot o apă pe podea. Am luat repede mopul ca să nu vadă tata, dar am scăpat și mopul din mână. 
-Ah! Parcă am mămăligă în mâini!
-Ce e, Jessie? zicea tata. 
-Nimic, am scăpat...
-Paharul? Mda, să aduni tot. Să nu văd nici un fir de păr. 
-Da...
Apropo, tata e foarte exigent, aproape din orice. Dar...trebuie să-l suport așa cum e el, fiindcă e tatăl meu.
După ce am adunat de pe jos, am mers în cameră să îl sunt pe Jake. (Jake era cel mai bun prieten al meu, care era un tip cu părul șaten, cu ochii căprui, cu tenul deschis.)
Nu mi-a răspuns prima dată, dar după m-a sunat el la vreo 5 minute. Am vorbit cu el o jumătate de oră. Am mers jos (camera mea e la etaj), și am văzut un fel de fantomă care cobora repede scările. Apoi...

Next? Like or Comm? O să înțelegeți mai încolo titlul poveștii.
Sus In jos
Diana Szekely
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   5/6/2016, 3:17 pm

Nimic? Ok.
Sus In jos
Lucifer
Administrator
Administrator

Reputatie : 4
Data de inscriere : 31/12/2015
Varsta : 19

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   5/6/2016, 7:33 pm

In capitolul asta nu a fost nimic horror Smile
Incearca sa adaugi mai multa actiune si suspans.

Sus In jos
Diana Szekely
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   11/6/2016, 7:21 pm

Apoi, am mers si eu dupa ea. S-a intors cu fata la mine. Semana perfect cu mine, doar ca era zgariata pe fata, cu sange...era foarte ranita. S-a uitat la mine cu o fata diabolica. Mi-a zis:

- Du-te inapoi sus! Urca pe scari. 
Avea vocea identica cu a mea.
Am zis:

- De ce? Nu imi spui ce sa fac! Sunt sigura ca esti o fantoma care si-a luat chipul meu!
- Te rog, du-te sus. Nu iti va fi bine daca nu urci.
- Oricum nu imi e bine!
- Te rog!

In cele din urma, am urcat.  pale

Am auzit ca vine mama din camera. M-am prefacut ca m-am dus ca sa beau un pahar de apa.

- Ce faci, Jessie?
- A...M-am dus sa beau un pahar de apa.
- Bine. Ma duc jos sa fac de mancare.

Ma gandeam: Sa nu fie fantoma acolo... 
Dar, din fericire, cand am coborat, nu mai era. 
Am ales ca trebuie sa ii zic mamei.

- Mama, am sa iti zic ceva important. 
S-a oprit de amestecat in oala.
- Zi. Te ascult.
- Pai, mai inainte, am vazut o fantoma.
- Ai visat azi-noapte urat, lasa-ma cu de astea. 
- Dar...? Mama! Ai zis ca ma asculti!
- Pleaca in camera ta, si asteapta pana termin mancarea. 

Am plecat. 
Am intrat putin pe telefon. Am intrat pe Facebook, si am vorbit cu cea mai buna prietena, si i-am scris sa ne intalnit dupa ce mananc in parcul din centrul orasului.  A acceptat.
La ora 13:50 am iesit din acasa, si m-am dus spre parc. Ea ma astepta pe un leagan, leganandu-se incet.
A zis:

- Ceau.
- Mda, ceau. Ale (Alexandra), am sa iti zic ceva, dar nu stiu cum sa incep.
- Da-i drumul, zicea chicotind. 

Dupa ce i-am povestit tot, si faza cu mama, a facut ochii mari, dar cu un mic zambet pe buze.
- Iti vine sa razi, Ale? Serios? am ridicat spranceana dreapta.
- Ma gandeam la cum te-as putea salva, si sa fiu eroina ta, zicea razand.
- Ai imaginatie mare, dar...
- Ha ha, te-am facut sa zambesti, ha-ha. Eroina thaa.  Very Happy
- Hai la mine, poate rezolvam ceva. Mama nu e acasa. Nimeni nu e acasa. 
- Bine, hai...,zise cu o ezitare.

Pe drum nu am vorbit nimic. 
Am ajuns la mine acasa.
- Intra, am zis. Cu curaj, chicoteam.
- Mda, acum o sa zici ca nu apare ca e rusinata sau speriata. 
- Halal prietena! Hai iesi afara!
Am scos-o afara. 

Am comandat pizza. In sfarsit bate la usa. Am deschis, am mancat 2 felii, si au mai ramas 4. Fiindca uitaem sa incui usa, m-am dus acum. 
Iata ca suna telefonul. Era numar ascuns. Prima data nu am raspuns, dar a mai sunat odata:

- Alo? am zis.
Se auzea un vajait prin telefon, dar nimeni nu zicea nimic. Am inchis. Ma gandeam ca e Alexandra si ca vrea sa isi bata joc de mine acum ca sa ma sperie. 
Acum, bate cineva la usa. Am deschis, nu era nimeni. M-am uitat in dreapta, nimic. M-am uitat in stanga. Era fantoma care m-am impins in casa, si a intrat inapoia mea. 

- Ce vrei? am zis.
- Shhhtt....
- Ce?
- Taci un pic, tu!
Am dat ochii peste cap.
Ea a incuiat usa, apoi mi-a zis:

- Eu sunt viitorul! 
- Ce viitor?
- Viitorul tau. Asa vei ajunge tu peste o luna de zile.
- Adica...cu zgarieturi, taieturi, imbracata in zdrente, fara papuci? Eu nu o sa innebunesc, si nu o sa se intample asa ceva.
- Adica... ba da. O sa se intample, si o sa fii la fel de urata ca mine. Eu sunt un fel pe Protector al tau. 
- Esti in chipul meu!
- Da, o sa te protejez. Vezi? Nu ti-am facut rau pana acum.
- Dar de acum...?
- Nu. Te ajut ca sa nu te sperii de cum o sa ajungi peste o luna. O sa te bantui toata viata daca nu vei face ce zic eu mereu, si o sa intru in tine, o sa te posed. Acum, hai! Hai cu mine!
- Unde?!

Vreti NEXT? Daca aveti sfaturi, da-ti-le.  Smile
Sus In jos
Lorenuttza
Membru
Membru

Reputatie : 3
Data de inscriere : 11/06/2016

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   12/6/2016, 3:36 pm

Next! I love you
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

Reputatie : 12
Data de inscriere : 30/12/2015

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   12/6/2016, 4:07 pm

Voi încerca să fiu politicoasă, doar pentru că faci parte din puţinii oameni care cer sfaturi, într-un fel sau altul. De asemenea, însă, voi fi sinceră şi cît de poate de directă.

Ai început, ai continuat şi ai terminat prost. Actiunea este foarte grăbită, pe când putea să nu fie. Este foarte mult dialog - chiar prea mult. La 17 ani, o persoană nu poate fi numită femeie sau bărbat (depinde de sex), ci adolescent. Ai exagerat la această parte.
 Este culmea cum descri apariţia fantomei ca pe un lucru obişnuit, de parcă ai spune: "Aseară m-am întâlnit cu nişte colegi.". Nu ai luat in considerare ideea că, poate, personajului i se păruse că vede ceva, sau măcar să fie puţin speriată, lucru ceva mai normal.
Al doilea capitol a fost ceva mai rău din cauza lor: " Very Happy ; pale ". Nu le mai folosi NICIODATĂ într-o poveste. E o greşeală enormă. Desigur, iar partea cu fantoma, din nou prea mult dialog, încă o dată acţiunea grăbită. Dar ceea ce m-a făcut să spun "Ce naiba!?" a fost faptul că apare mama personajului principal. Păi nu ai scris la începutul capitolului I că acea femeie era moartă de 10 ani?

Îţi recomand să fii mult mai atentă când scrii. Adaugă mai multă descriere, mai multă naraţiune şi încetează să pui atât de mult dialog. Renunţă la emoticoane, care nu te ajută deloc, şi citeşte de câteva ori ceea ce scri înainte de a posta.

Succes!

And all I want is your embrace... Am I asking too much?"
Sus In jos
Diana Szekely
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   14/6/2016, 7:00 pm

Diana Szekely a scris:
Apoi, am mers si eu dupa ea. S-a intors cu fata la mine. Semana perfect cu mine, doar ca era zgariata pe fata, cu sange...era foarte ranita. S-a uitat la mine cu o fata diabolica. Mi-a zis:

- Du-te inapoi sus! Urca pe scari. 
Avea vocea identica cu a mea.
Am zis:

- De ce? Nu imi spui ce sa fac! Sunt sigura ca esti o fantoma care si-a luat chipul meu!
- Te rog, du-te sus. Nu iti va fi bine daca nu urci.
- Oricum nu imi e bine!
- Te rog!

In cele din urma, am urcat.  pale

Am auzit ca vine mama (mama vitrega) din camera. M-am prefacut ca m-am dus ca sa beau un pahar de apa.

- Ce faci, Jessie?
- A...M-am dus sa beau un pahar de apa.
- Bine. Ma duc jos sa fac de mancare.

Ma gandeam: Sa nu fie fantoma acolo... 
Dar, din fericire, cand am coborat, nu mai era. 
Am ales ca trebuie sa ii zic mamei.

- Mama, am sa iti zic ceva important. 
S-a oprit de amestecat in oala.
- Zi. Te ascult.
- Pai, mai inainte, am vazut o fantoma.
- Ai visat azi-noapte urat, lasa-ma cu de astea. 
- Dar...? Mama! Ai zis ca ma asculti!
- Pleaca in camera ta, si asteapta pana termin mancarea. 

Am plecat. 
Am intrat putin pe telefon. Am intrat pe Facebook, si am vorbit cu cea mai buna prietena, si i-am scris sa ne intalnit dupa ce mananc in parcul din centrul orasului.  A acceptat.
La ora 13:50 am iesit din acasa, si m-am dus spre parc. Ea ma astepta pe un leagan, leganandu-se incet.
A zis:

- Ceau.
- Mda, ceau. Ale (Alexandra), am sa iti zic ceva, dar nu stiu cum sa incep.
- Da-i drumul, zicea chicotind. 

Dupa ce i-am povestit tot, si faza cu mama, a facut ochii mari, dar cu un mic zambet pe buze.
- Iti vine sa razi, Ale? Serios? am ridicat spranceana dreapta.
- Ma gandeam la cum te-as putea salva, si sa fiu eroina ta, zicea razand.
- Ai imaginatie mare, dar...
- Ha ha, te-am facut sa zambesti, ha-ha. Eroina thaa.  Very Happy
- Hai la mine, poate rezolvam ceva. Mama nu e acasa. Nimeni nu e acasa. 
- Bine, hai...,zise cu o ezitare.

Pe drum nu am vorbit nimic. 
Am ajuns la mine acasa.
- Intra, am zis. Cu curaj, chicoteam.
- Mda, acum o sa zici ca nu apare ca e rusinata sau speriata. 
- Halal prietena! Hai iesi afara!
Am scos-o afara. 

Am comandat pizza. In sfarsit bate la usa. Am deschis, am mancat 2 felii, si au mai ramas 4. Fiindca uitaem sa incui usa, m-am dus acum. 
Iata ca suna telefonul. Era numar ascuns. Prima data nu am raspuns, dar a mai sunat odata:

- Alo? am zis.
Se auzea un vajait prin telefon, dar nimeni nu zicea nimic. Am inchis. Ma gandeam ca e Alexandra si ca vrea sa isi bata joc de mine acum ca sa ma sperie. 
Acum, bate cineva la usa. Am deschis, nu era nimeni. M-am uitat in dreapta, nimic. M-am uitat in stanga. Era fantoma care m-am impins in casa, si a intrat inapoia mea. 

- Ce vrei? am zis.
- Shhhtt....
- Ce?
- Taci un pic, tu!
Am dat ochii peste cap.
Ea a incuiat usa, apoi mi-a zis:

- Eu sunt viitorul! 
- Ce viitor?
- Viitorul tau. Asa vei ajunge tu peste o luna de zile.
- Adica...cu zgarieturi, taieturi, imbracata in zdrente, fara papuci? Eu nu o sa innebunesc, si nu o sa se intample asa ceva.
- Adica... ba da. O sa se intample, si o sa fii la fel de urata ca mine. Eu sunt un fel pe Protector al tau. 
- Esti in chipul meu!
- Da, o sa te protejez. Vezi? Nu ti-am facut rau pana acum.
- Dar de acum...?
- Nu. Te ajut ca sa nu te sperii de cum o sa ajungi peste o luna. O sa te bantui toata viata daca nu vei face ce zic eu mereu, si o sa intru in tine, o sa te posed. Acum, hai! Hai cu mine!
- Unde?!

Vreti NEXT? Daca aveti sfaturi, da-ti-le.  Smile
Sus In jos
Diana Szekely
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   14/6/2016, 7:02 pm

Ma refeream la mama vitrega, am uitat sa precizez. Multumesc pentru sfaturi, le voi folosi. Multumesc frumos!
Sus In jos
Diana Szekely
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   14/6/2016, 7:43 pm

-Unde?! 

A incercat sa ma traga dupa ea, dar m-am opus:

- Lasa-ma! Tu crezi ca mie mi se pare normal sa am incredere in tine, prin faptul ca ai aparut din senin?
- Da...
Si in momentul acela m-a lasat de mana. In momentul acela, mama vitrega a iesit din camera. Fantoma disparuse.

- Mama! Ai vazut?
- Ce?
Am plecat furioasa afara in curte, ca sa pot da cu picioarele in pietre de nervi. Mama a venit dupa mine repede. 
- Jessie! Asculta-ma putin! Nu fii incapatanata! 
- Ce e? 
- Am vorbit cu tatal tau ieri, si a zis ca are concediu mai repede cu o saptamana, si a vrut sa nu iti spun, ca sa fie surpriza, dar, acum m-a sunat si a zis ca a facut un accident. E in tara, dar e in Oradea. E grav ranit, e la Spitalul de Urgente grave... Trebuie sa plecam la el!

Eu am lesinat din cauza socului. Dupa ce m-am trezit, eram la Spital, cu o patura atat de groasa incat imi lua rasuflarea, si cu mama la picioarele mele.

- Mama...
- Nu te obosi.
- Tata...Of.. Ia-mi patura de pe mine. Imi ia rasuflarea.
Mi-a luat-o. 
Eu tot vorbeam baliverne, si am auzit-o pe mama vorbind cu asistenta:

- D.soara asistenta, acum delireaza. 
- O sa va aduc o compresa cu apa sa i-o puneti pe frunte.
- Multumesc.

Dupa cam 5 minute, am atipit, dar nu era nimeni cu compresa. Am adormit cu totul.

Iata ca vine asistenta cu compresa. Mama nu era langa mine.
- Doamne asistenta, unde e mama?
- Vine imediat. Tu odihneste-te si stai cu compresa pe frunte.
- Bine, multumesc.

Am adormit, cu compresa pe frunte, care se incalzise. Dintr-o data am simtit o urma de buze calde de obraz. Am deschis ochii. Erau ale mamei, bineinteles.
- Mama, cand plecam acasa?
- Eu o sa plec imediat. Nu pot sa stau tot timpul cu tine. Esti mare acum. Revin maine. Te iubesc! Pa.
Si m-a pupat pe frunte, cu lacrimi in ochi.
- Pa...Mama...
Usa s-a inchis in urma ei. 
Am inchis ochii. Dupa aproximativ 30 de secunde, am auzit un suierat foarte incet si gros. Am deshis ochii, putin speriata.
Fantoma (asa-zisa Jessie), era langa mine, plutind in aer. A zis:
- Nu tipa. Nu te speria. Vino cu mine.
- Nu.
- Vin si maine.
- Ce?
Dupa a disparut, lasand un fum gros in urma ei.
Imi suna telefonul. Era Alexandra.  I-am raspuns, dar nu am zis nimic.

- Salut Jessie!
- Mdea, salut. 
- Ce faci?
- Eu sunt in Spital, tu?
- Eu sunt acasa, dar tu de ce esti in Spital?
- Tata a luat mai repede concediu, si, azi in Oradea a facut un accident. E in Spital si el, e grav ranit. Eu al lesinat din cauza socului, iar cum sunt slabita. Te las, vine asistenta. Pa!

Am inchis. 
- Uite, ti-am adus mancarea. Pofta buna!
- Multumesc!

Dupa ce a plecat, m-am dus cu mancarea si am aruncat-o in WC. Nu avea nici un pic de sare. Era foarte rea la gust. 
In patul de alaturi era ceva bagaj, dar nu era nimeni. 
Iata, acum vine cineva impreuna cu o asistenta cu parul cret si roscat. Era o femeie si o fetita cam de varsta mea. Asistenta si cu mama fetei (presupun ca era mama fetei) eu plecat, deci am ramas eu cu fetita.

- Salut! am zis. 
- Salut! Cum te numesti?
- Eu sunt Jessie. Tu?
- Miruna. Poti sa imi zici Miru. Am 14 ani, si sunt de aici din oras. Tu?
- Eu am 15 ani, si sunt tot de aici. Femeia de adineaori e mama ta?
- Da. Cum de esti in Spital?
- Am facut un soc... Tu?
- Eu am probleme cu stomacul. Vrei sa iti arat ce haine mi-am cumparat la jocul My Talking Angela?
- Eu ma duc la afara acum, sa i-au un pic de aer.

Am plecat. Ca sa ajung la usa de iesire trebuia sa cobor pe foarte multe scari. Cam 30 erau. Cum eram cam grabita, mi s-au slabit genunchii si am cazut. Am dat cu capul de balustrada, si mi-am sucit glezna. Am lesinat. Dupa, nu stiu ce s-a intamplat cand m-am trezit ca, eram tot acolo (nu ma vazuse nimeni, nimeni nu mergea spe iesire). Cand am deschis ochii, atunci a aparut fantoma langa mine. 

- Iti place? zise.
- Ce sa-mi placa? Ai zis ca vii maine. 
- E din vina mea ce ai patit aici. Ti-am zis ca nu o sate las in pace. Adevarat, am zis ca vin maine, dar te-am mintit. Hai, vi cu mine?
- Unde???

Cum nu ma puteam misca, m-a luat cumva in brate. Ciudat, avea corpul cald, parca era om.

- Lasa-ma!
Eram cam la 2 metri pe pamant. Mi-a dat drumul.
- Asa vrei sa joci? zise ea.
- Hai odata si du-ma odata acolo...

Am adormit in bratele ei. Nu ma puteam impotrivi. Eram foarte slabita. Dupa ce mi-am deschis ochii, eram ca intr-un hol (eram tot in bratele ei). Holul era negru cu alb, si inainte se vedea ca un nor de ceata prin care nu zaream lumina. 

- Unde ma duci? Am zis speriata, facand ochii mari.
- Ajungem imediat.

Next? Pareri?  Very Happy
Sus In jos
Smokye
Membru
Membru

Reputatie : 11
Data de inscriere : 11/01/2016

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   14/6/2016, 8:10 pm

descrierea e prea putina, iar dialogul mi se pare ca si o cearta intre adolescenti
am o mica intrebare: tu te uiti la file horror? Sau zici doar asa pentru a impresiona?
 iti dau un sfat: inainte sa incepi a scrie o poveste, te rog sa te uiti la cel mai horror film pe care il vezi si daca nici asa nu ai inspiratie, poti sa adaugi secvente din film descrise in detaliu adaptate la povestioara ta.
Imaginatoe vad ca ai, da nu te grabii sa scoti o poveste pe banda rulanta. Daca prima zi ai scris-o intr-un fel, a foua zi poate iti mai vin o multime de idei ajungand sa modifici o jumatate din continut.

succes!
abea astept sa vad si urmatoarea parte Smile

Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   18/6/2016, 2:32 pm

Mulțumesc. Mai aștept răspunsuri. Smile
Sus In jos
Smokye
Membru
Membru

Reputatie : 11
Data de inscriere : 11/01/2016

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   21/6/2016, 7:05 pm

eu abea astept sa vad si urmatoarea parte
poti sa o continui de pe acum

Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   27/6/2016, 12:41 pm

Next te rooog!E super!
Sus In jos
AleX.
Membru
Membru

Reputatie : 4
Data de inscriere : 27/06/2016

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   27/6/2016, 10:47 pm

Hmmm, nu prea știu ce as putea să mai spun. Ana,  a scos în evidență mate parte din părțile mai slabe ale poveștii, dar hai să încerc.
Nu am văzut nici măcar o emoție descrisă, dialogul e cam banal, acțiunea se petrece prea repede, și tr grăbești prea mult să ajungi la punctele cheie. Crede-mă, dă-ne niște suspans și așa o să aduni o grămadă de cititori. 
P.S. Nu ar trebui să folosești mai multe culori, arată destul de nasol. Desigur, poți folosi o culoare diferită pentru a scoate dialogul în evidență, de exemplu. Sau unele lucruri importante gen "  CAPITOLUL III". Înțelegi tu.

Critic

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   28/6/2016, 2:32 pm

Mai are oare rost să spun lucrurile de data trecută? Iar grăbeşti acţiunea aiurea. Mai adaugă naraţiune, descriere, fă totul mai interesant. Sau, cel putin, incearcă. Şi ai mai multă grijă la unele cuvinte, care au fost scrise greşit. 
Vreau să văd cum progresezi, aşa că baftă la scris.

Sus In jos
Diana Szekely
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   11/8/2016, 2:34 pm

De data asta sper să-mi iasă.

- Unde mă duci? am mai întrebat încă o dată.
- Ți-am mai zis că ajungem imediat, a zis răstindu-se la mine. 
- Mă lași să vin după tine? Nu îmi place să mă ți în brațe, mă doare spatele.
- Nu.

Mergând tot înainte, însfârșit se vedeau pereții, (până acum nu se vedea nimic) dar asta pentru că erau puse lumânări pe pereți. 

- Mai avem mult? Am zis.
- Nu. Am ajuns. 

M-a lăsat jos. Tremuram de frică, dar și pentru că atâta timp nu m-a lăsat pe picioarele mele, și asta mi se întâmplă deobicei. 

- M-a apucat amețeala, am zis. Dar, Jessie, unde m-ai adus? 
- Uite. În față este ușa aceea roșie. O să intrăm pe ea. 
- Ce e acolo?
- O să vezi după ce o să intrăm.
Am intrat.
Camera era super mare, cu pereții roșii, candelabre roșii...Și în față era un tron pe care stătea cineva, dar de la prea mare distanță nu am prea știut ce e, dar și tronul era roșu. Totul era roșu acolo. Era fix culoarea sângelui.

Jessie a zis:
- Am adus-o, stăpâne. 
- Poți pleca, a zis el cu o voce foarte groasă. 
- Da, stăpâne. 
A plecat de îndată, și eu am rămas cu el în camera uriașă și roșie. 

- Apropie-te, frumoaso. A zis. 
Am făcut 5 pași. Acum îl vedeam. Era ca și un drac. L-am analizat mai bine, și chiar mi-am dat seama că era un drac.

- Mai apropie-te, nu te mușc.
Eram speriată, nu puteam vorbi. 
Am mai făcut încă 10 pași mici. După ce a văzut că nu vreau să mă apropii, a venit către mine și a vrut să mă i-a el în brațe. Eu am început să merg în spate. El tot se apropia.
A zis: 
- Stai puțin! 
- Cine ești tu?
M-a prins.
- Lasă-mă în pace!
- O, ce voce frumoasă ai! La fel ca și tine, frumoasă.
- Sunt la fel ca cealaltă Jessie! Suntem identice. 
- Dar ea nu are vocea ta. A ei e mai pițigăiată și mai urâtă.
- Ea e un drac ca tine care a luat chipul meu. Ce vrei să faci cu mine?
- Să te pun la un aparat, să fac un experiment pe tine.
- Ce? Lasă-mă jos! 
M-a dus și m-a pus pe tronul lui. 
- De ce m-ai pus aici?
- Aici vei ajunge dacă mă vei lăsa să fac un experiment pe tine.
- Ce? Uh, nu aș sta niciodată pe tronul ăsta mucos, unde ai stat tu. 
M-am dat jos de pe tron.
- Ok, zise. 
M-a luat în brațe din nou și m-a dus pe niște scări, care făceau parte din cameră. Am numărat 32 de scări. Mă mir cum a putut urca toate scările la ce gras era, și că eram și eu o greutate în plus.
Am parcurs un hol mare, până am dat de altă ușă, dar era neagră. Vai, dacă e totul negru acolo? 
Holul era de culoare verde, e o culoare scârboasă.
Am ajuns în fața camerei. 
- E totul negru acolo?
- Acum o să decizi tu, drăguță.
A apăsat pe clanță. Totul era galben acolo, cred că era din aur. Camera era cam de 29 m2. 
Ne-a întâmpinat o fată, cam de vârsta mea, foarte drăguță. Era cu fața rotunjoară, cu gropițe în obrăjori, ca mine de înaltă, cu părul blond, prins în două codițe împletite.
-Și ea v-a păți ce vei păți și tu mâine, cunoașteți-vă și mâine vă luați adio, poate.
Noi două nu am zis nimic. A ieșit din cameră.

Eu am început să plâng, punându-mi mâinile pe față, și m-am pus în fund pe podea, care era tot galbenă.
Ea mi-a pus mâna pe umăr, zicând:
- Nu fi tristă, vom ieși de aici amândouă la noapte!
- Poftim?
-Și pe mine m-a adus un drac care a luat chipu meu. 
- Da?
- Da...Eu mă numesc Jessie. Și dracul e tot Jessie.
- Eu sunt Evelin. 
- Ce frumos nume! Sunt încântată de cunoștință, Evelin.
- Asemenea.
-Și, cum o să ieșim de aici? 
- Știu o porțiune care se face din o iarbă de avară, și cu apă. O să îi spunem că vrem să ne jucăm cu iarbă și cu apă, și o să ne lase afară. Apoi o să vezi tu. Las ca o să ieșim de aici! Nu o să facă nimic cu noi!
Am zâmbit fericită. 

Sper că m-am descurcat mai bine. Next?
Sus In jos
Lorenuttza
Membru
Membru

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   11/8/2016, 2:41 pm

Mie imi place oricum.E super povestea asta.Te rog,next!!!
Sus In jos
Ana-Maria
Critic
Critic

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   11/8/2016, 7:56 pm

Am o idee. Modifică povestea, punând înaintea replicilor numele sau inițiala personajelor, iar în paranteză micuța descriere pe care încerci să o scrii, ca și indicații scenice. Vorbesti cu Alessia sau Remus, frumos, să șteargă povestea originală, după o postezi ca și piesă de teatru la categoria "Altele". 

Trei sferturi din ultima parte este DIALOG. Repet pentru a mia oară: adaugă cât mai multă descriere și cât mai multă narațiune. Asta îți spun de la începutul poveștii. Dacă nu crezi că ești în stare de acest lucru, poți renunța. 

Atât am avut de zis. Baftă!

Sus In jos
AndraC21
Membru
Membru

Reputatie : 1
Data de inscriere : 10/09/2016

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   10/9/2016, 6:31 pm

next
Sus In jos
jess Peters
Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/11/2016
Varsta : 14

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   13/11/2016, 7:08 pm

nextt
Sus In jos
Big Smoke
Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 30/10/2016

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   22/11/2016, 1:05 pm

Actiunea mi se pare vaga, seaca, nu ma prea satisface citirea povestii, sa fiu sincer. Sunt anumite explicatii care nu-si au rostul, sunt cuvinte care se repeta si dau o ambianta negativa povestii, spre exemplu :" - Ți-am mai zis că ajungem imediat, a zis răstindu-se la mine. "
Poti observa si tu faptul ca se repeta cuvantul "zis". Nu da bine la ochi. Incearca sa te axezi pe descrieri, fa-le mai amanuntite, ca mi se pare ca treci mult prea repede prin actiune.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Jessie și Jessie   

Sus In jos

Jessie și Jessie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons